Gitte Buk Larsen indtræder pr 1/1-2021 i bestyrelsen for Dansk AM Hub, der er Danmarks nationale samlingspunkt for Additive Manufacturing (AM)/3D print og arbejder med at gøre Danmark verdensførende i at bruge AM til mere bæredygtig produktion.
Gitte Buk Larsen har de sidste 12 år siddet som forretningsudviklings- og marketingschef i familiens virksomhed Aage Vestergaard Larsen A/S. Virksomheden forvandler årligt 15.000 ton plastik til granulat, så plastikken kan få nyt liv i nye produkter – og der er hele tiden nye udviklingsprojekter i støbeformen, og virksomheden arbejder bl.a. nu med at lave granulatet til ruller med filament af genanvendt plastik på, der kan blive til nye innovative produkter i en 3D printer.
”Forventningen er, at 50 pct. af verdens plastikvarer om 20 år vil blive produceret med 3D-teknologi. I Dansk AM Hub er det et mål, at Danmark skal blive et af verdens ledende lande indenfor genanvendelse af plast ved brug af industriel 3D print. Danmark har en stærk plastindustri, og Gitte har meget stor erfaring med genanvendelse, cirkulære løsninger og bæredygtig produktion”, siger bestyrelsesformand i Dansk AM Hub, Tue Mantoni:
”Vi er meget glade for, at hun har sagt ja til at være en del af Dansk AM Hub og dermed bidrage til at gøre dansk industri mere bæredygtig”.
Gitte Buk Larsen har i næsten fået modermælken serveret i en flaske af genanvendt plastik og har i dag brugt sammenlagt 18 år i familievirksomheden, som hendes far grundlagde i 1972.
”Vi har genanvendt plastik siden da, så i bund og grund gør vi det, vi altid har gjort – bare med noget ny og spændende teknologi i form af AM og 3D print”, siger Gitte Buk Larsen og taler passioneret om bæredygtighed og cirkulær økonomi:
”AM og 3D print fortjener mere opmærksomhed, da der er stort potentiale og gevinster, som ikke er muligt andre steder. Der er f.eks. mindre spild, og det gælder både produktion i plast og metal. Det er en spændende verden, som jeg glæder mig til at sætte mit aftryk – eller print på.”
Ud over sin nye bestyrelsespost i Dansk AM Hub er hun også bestyrelsesformand i Aage Vestergaard Larsen A/S og har flere poster i bl.a. Plastindustrien og i Netværk for Bæredygtig Erhvervsudvikling (NVE).
Gitte Buk Larsen er udpeget til bestyrelsen af Industriens Fond, som har initieret og udviklet Dansk AM Hub.
Related Posts
12/01/2021
Dit juridiske ansvar i markedsføringen af 3D-teknologiens bæredygtige potentiale
Accura advokater har endnu engang…
08/12/2020
Nyt europæisk projekt etablerer produktionsberedskab til fremtidige sundhedskriser
Nyt fælleseuropæisk projekt skal sikre…
24/11/2020
Accuras juridiske anbefalinger til dig, der bruger 3D print
Accura advokater har samlet en række…
22/10/2020
Additive Manufacturer Green Trade Association Announces New Members
Danish AM Hub becomes part of a global…
28/08/2020
Vær bevidst om dit juridske ansvar ved brug af 3D print
Accura advokater har samlet en række…
04/06/2020
The Impact of COVID-19 on the Future of Advanced Manufacturing and Production
Insights from the World Economic…
26/05/2020
Terma reducerer materialeforbrug og produktionstid markant med AM
Hidtil har Terma A/S haft et højt…
15/04/2020
Hybrid: 3D print og sprøjtestøbning skaber adapter til snorkelmaske
I kampen mod Corona har AddiFab med…
07/01/2020
Svenske Prototal AB køber den danske 3D-print virksomhed Damvig A/S
Damvig A/S har indtil salget været ejet…
05/12/2019
Danish AM Hub as winner of German Design Award 2020
In the fall of 2019, Danish AM Hub won…
24/09/2019
3D Print kommer til at revolutionere implantat-markedet
Particle3D har med sloganet "We print…
12/06/2019
Dansk AM Hub vil hente udenlandsk kapital til danske start-up virksomheder inden for 3D print
Et nyt initiativ fra Dansk AM Hub skal…
14/01/2019
40 AM eksperter giver deres bud på udviklingen i 2019
Michael Petch fra medievirksomheden 3D…
08/01/2019
The potential in Additive Manufacturing
07/12/2018
Additive Manufacturing er drivkraften for bilindustriens fremtid
Forbes artikel skrevet af Sarah Goehrke…
27/11/2018
Addifab fordobler omsætningen det første år med 3D print og sprøjtestøbning
Sidste år vandt AddiFab i Jyllinge…
10/09/2018
Dansk AM Hub er dansk anker på nordisk samarbejde om 3D print
Det er første gang der samles et…
07/06/2018
Danske virksomheders konkurrenceevne skal styrkes med 3D print
3D print og Additive Manufacturing er…
06/06/2018
Monoqool var halvvejs i skifteretten – en 3D-printer forhindrede likvidering og grundlagde en millionforretning
Danske virksomheder kan lære meget af…
06/06/2018
Danske virksomheder sakker bagud i milliardstort 3D-kapløb
Med 46 mio. kr. i ryggen skal Dansk AM…
21/03/2018
Siemens investerer stort i 3D print
30/01/2018
Regeringens nye digitale vækstinitiativ vil skabe synergi med AM Hub
I forlængelse af mødet i…
23/01/2018
Huismans 3D printede kran-krog testet til bæreevne på 80.000 kg
Huisman, en verdensomspændende…
22/01/2018
Harvard forskningsprojekt udvikler roterende 3D print metode, der producerer som naturen gør det
Kompositmaterialer, der findes…