Dansk AM Hub vil hente udenlandsk kapital til danske start-up virksomheder inden for 3D print
Et nyt initiativ fra Dansk AM Hub skal sikre investeringer til danske virksomheder, der arbejder med 3D print. Det sker som et led i et partnerskab mellem Dansk AM Hub og den tyske investeringsvirksomhed AM Ventures.
Samarbejdet mellem Dansk AM Hub og AM Ventures giver mulighed for, at danske start-up virksomheder kan hente international kapital. Det gælder mindre virksomheder, der arbejder med software, hardware, materiale eller applikationer med 3D print /additive manufacturing.
”Vores partnerskab med AM Ventures er i høj grad med til at øge mulighederne for danske virksomheder – ikke kun for at vækste i Danmark, men også for at entrere det globale marked, fordi vi kan matche dem med internationale kapitalstærke aktører, siger Mads Kjøller Damkjær, CEO i Dansk AM Hub.
Han håber på stor interesse fra danske start-ups, der beskæftiger sig med 3D print.
Igennem de sidste år er Danmark blevet en vigtig del af 3D print verdenskortet, og Dansk AM Hub, der er sat i verden for at fremme brugen af 3D print og additive manufacturing hos danske SMV’er, håber med initiativet, at Danmark kan styrkes endnu mere på området.
AM Ventures har skabt et økosystem af bæredygtige strategiske investeringer og et stærkt partnernetværk. Økosystemet består af bl.a. hardware-, software- og materialevirksomheder samt forskellige partnerskaber med større virksomheder.
”Danske virksomheder er kendt for at være gode til at udvikle nye og ofte bæredygtige løsninger. Vi ser frem til at samarbejde med Dansk AM Hub, og møde nogle nye og spændende virksomheder og få nye ideer bragt i spil, som forhåbentlig kan vokse”, fortæller Arno Held, Chief Venture Officer i AM Ventures.
AM Ventures’ investeringer inkluderer blandt andet softwarevirksomheden, 3YOURMIND, DyeMansion og Exmet AB.
Start-up virksomheder der er interesseret i at pitche deres ide kan kontakte Dansk AM Hub, der også inviterer til en hel dag med mulighed for at pitche ideer og blive koblet med investorer den 22. oktober i København. Ligeledes er det muligt at møde AM Ventures til Dansk AM Hubs årlige konference – AM Summit den 23. oktober på Docken i København.
Om Dansk AM Hub:
Dansk AM Hub er Danmarks nationale samlingspunkt for Additive Manufacturing. Vores mål er at styrke dansk erhvervslivs konkurrenceevne ved at fremme brugen af Additive Manufacturing og 3D print. Vores fokus er på små og mellemstore virksomheder og udvikling af nye forretningsmodeller, som kan føre til vækst, innovation og bæredygtige løsninger.
Dansk AM Hub er initieret og udviklet af Industriens Fond.
Om AM Ventures:
AM Ventures (advanced manufacturing ventures) er verdens ledende investorer indenfor feltet af industriel 3D print og additive manufacturing. Virksomheder besidder dybdegående teknologi know-how og tilbyder unik adgang til produktionsteknologi, eksperter og finansielle muligheder.
Yderligere info og kontakt:
Dansk AM Hub: Vibeke Agerdal Kristiansen, Kommunikationschef, tlf.: +45 28114745, vak@am-hub.dk
AM Ventures: Philip Schultheiß, Investment Manager, No: +49 152 53024223, philip.schultheiss@amventures.com, www.amventures.com/apply
Billeder kan hentes på: https://am-hub.dk/presseinformation/
Related Posts
12/01/2021
Dit juridiske ansvar i markedsføringen af 3D-teknologiens bæredygtige potentiale
Accura advokater har endnu engang…
08/12/2020
Nyt europæisk projekt etablerer produktionsberedskab til fremtidige sundhedskriser
Nyt fælleseuropæisk projekt skal sikre…
24/11/2020
Accuras juridiske anbefalinger til dig, der bruger 3D print
Accura advokater har samlet en række…
22/10/2020
Additive Manufacturer Green Trade Association Announces New Members
Danish AM Hub becomes part of a global…
28/08/2020
Vær bevidst om dit juridske ansvar ved brug af 3D print
Accura advokater har samlet en række…
04/06/2020
The Impact of COVID-19 on the Future of Advanced Manufacturing and Production
Insights from the World Economic…
26/05/2020
Terma reducerer materialeforbrug og produktionstid markant med AM
Hidtil har Terma A/S haft et højt…
15/04/2020
Hybrid: 3D print og sprøjtestøbning skaber adapter til snorkelmaske
I kampen mod Corona har AddiFab med…
07/01/2020
Svenske Prototal AB køber den danske 3D-print virksomhed Damvig A/S
Damvig A/S har indtil salget været ejet…
05/12/2019
Danish AM Hub as winner of German Design Award 2020
In the fall of 2019, Danish AM Hub won…
24/09/2019
3D Print kommer til at revolutionere implantat-markedet
Particle3D har med sloganet "We print…
14/01/2019
40 AM eksperter giver deres bud på udviklingen i 2019
Michael Petch fra medievirksomheden 3D…
08/01/2019
The potential in Additive Manufacturing
07/12/2018
Additive Manufacturing er drivkraften for bilindustriens fremtid
Forbes artikel skrevet af Sarah Goehrke…
27/11/2018
Addifab fordobler omsætningen det første år med 3D print og sprøjtestøbning
Sidste år vandt AddiFab i Jyllinge…
10/09/2018
Dansk AM Hub er dansk anker på nordisk samarbejde om 3D print
Det er første gang der samles et…
07/06/2018
Danske virksomheders konkurrenceevne skal styrkes med 3D print
3D print og Additive Manufacturing er…
06/06/2018
Monoqool var halvvejs i skifteretten – en 3D-printer forhindrede likvidering og grundlagde en millionforretning
Danske virksomheder kan lære meget af…
06/06/2018
Danske virksomheder sakker bagud i milliardstort 3D-kapløb
Med 46 mio. kr. i ryggen skal Dansk AM…
21/03/2018
Siemens investerer stort i 3D print
30/01/2018
Regeringens nye digitale vækstinitiativ vil skabe synergi med AM Hub
I forlængelse af mødet i…
23/01/2018
Huismans 3D printede kran-krog testet til bæreevne på 80.000 kg
Huisman, en verdensomspændende…
22/01/2018
Harvard forskningsprojekt udvikler roterende 3D print metode, der producerer som naturen gør det
Kompositmaterialer, der findes…